Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzydziestu pacjentów z Lublina funkcjonuje ze sztuczną kością. Prezydent RP nagrodził jej twórców

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Statuetkę od prezydenta Andrzeja Dudy odebrał Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi
Statuetkę od prezydenta Andrzeja Dudy odebrał Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi Krzysztof Sitkowski / KPRP
Spółka z Lublina otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. To firma Medical Inventi, której celem jest wprowadzenie na rynek sztucznej kości opatentowanej przez lubelskich naukowców.

Spółka Medical Inventi znalazła się w gronie 21 przedsiębiorstw nagrodzonych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezes firmy odebrał statuetkę od głowy państwa podczas „Kongresu 590” w Jasionce koło Rzeszowa. Gala odbyła się w poniedziałek.

- Nagroda jest kolejnym wielkim wyróżnieniem dla spółki i jej planów rozwojowych na najbliższe lata - przyznaje Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi.

Prof. Ginalska laureatką prestiżowej nagrody. Za sztuczną kość

To już kolejne wyróżnienie dla spółki z Lublina. W lutym tego roku otrzymała nagrodę główną podczas XXI edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”.

Firma Medical Inventi została założona z inicjatywy środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnego biznesu. Jej celem jest wprowadzenie na rynek bomateriału kościozastępczego FlexiOss. Tzw. sztuczna kość daje możliwość prawidłowej odbudowy tkanki kostnej, przy małym ryzyku ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu.

- Jesteśmy przed dopuszczeniem produktu na rynek. Prowadzimy badania kliniczne w sześciu szpitalach w całej Polsce. Przewidujemy, że potrwają do pierwszego kwartału przyszłego roku – mówi Maciej Maniecki, prezes Medical Inventi.

Do tej pory sztuczną kość wszczepiono m.in. 30 pacjentom SPSK nr 1 w Lublinie. Zabiegi były prowadzone jedynie w sytuacjach, kiedy inne terapie zawiodły lub istniało zagrożenie amputacją kończyny. Po zakończeniu badań sztuczna kość miałaby być dostępna dla pacjentów w całej Polsce. Przed końcem 2020 r. mogłaby trafić na rynki zagraniczne.

Otwarcie nowego bloku operacyjnego w Szpitalu Wojskowym w Lublinie

- Przygotowujemy się do wprowadzenia biokomponentu kościozastępczego na rynki zagraniczne. W tym roku prowadziliśmy rozmowy z potencjalnymi klientami w Dubaju i Singapurze. Nasz produkt spotkał się tam z olbrzymim zainteresowaniem – przyznaje przedsiębiorca.

O wynalazku prof. Grażyny Ginalskiej i dr hab. n. farm. Anny Belcarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie mówi się od dziewięciu lat. Długo trwały zabiegi, żeby sztuczną kość dopuścić do badań klinicznych. W międzyczasie powstała spółka, której zadaniem jest wprowadzenie produktu na rynek. W końcu współpraca nauki z biznesem zaczyna nabierać rumieńców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski